اطلاعات بیشتر
خانه » بهترین مقاصد سفر در فصل پاییز » بزرگ ترین مجسمه سنگی بودا در دنیا لشان چین

بزرگ ترین مجسمه سنگی بودا در دنیا لشان چین

نمایی کلی از بودای لشان و مناظر اطراف
photo by David Arnavat

همیشه افرادی هستند که به قصد دیدن جاذبه های شگفت انگیز و جذاب بار سفر می بندند، مهم نیست که سرنوشت، آن ها را کجا می برد تنها باید جاهایی رفت که منحصر به فرد باشند، جاذبه هایی را از نزدیک دید که انسان را غرق در حیرت و شگفتی می کنند.

ما تا به حال به مناطق مختلفی در گوشه گوشه ی دنیا سفر نموده ایم، حتی جاذبه هایی را از نزدیک دیده ایم که در فهرست عجایب هفتگانه جهان قرار دارند، اما امروز می خواهیم به جایی رویم که واقعا بی نظیر است قصدمان دیدن بزرگترین مجسمه ی سنگی بوداست که در چین قرار دارد. تعداد مجسمه هایی که تا به امروز از بودا ساخته شده بی شمار است اما مطمئنا امروز شاهد یکی از جذاب ترین و فوق العاده ترین مجسمه های بودا خواهیم بود.

همه چین را با نام دیوار عظیمش می شناسند اما حقیقت این است که چین دنیایی از عجایب و جاذبه های خاص و ناب را در خود جای داده که متاسفانه افراد زیادی از وجود آن ها بی خبر هستند، کارناوال آرام آرام به همه ی نقاط چین سفر خواهد کرد و بیشتر علاقمندان را با این نقاط دیدنی آشنا می کند. اگر شما هم به چشیدن طعم تجربه های خاص و شگرف علاقمند هستید با ما همراه شوید تا از نزدیک شاهد بزرگ ترین مجسمه ی سنگی بودا به نام بودای بزرگ لشان باشیم.

مطالب مرتبط


 • عجایب هفتگانه جهان باستان


 • عجایب هفتگانه جدید جهان


 • مجسمه مسیح منجی | نماد شهر ریودوژانیرو


 • دیوار چین | اژدهای خفته در کوهستان


 • مجسمه های موآی | راز پنهان در جزیره ایستر

بودای بزرگ لشان از نمای بالا
photo by Rui Baião

چرا بازدید از بودای بزرگ لشان؟


 • این مجسمه یکی از عظیم ترین مجسمه های دنیاست و ملقب به بزرگترین مجسمه ی سنگی بودا می باشد.
 • در مکانی قرار دارد که نخستین پرستشگاه بودا بوده است.
 • این مجسمه و مناطق اطرافش یکی از مقدس ترین مکان ها نزد پیروان بودائیسم است.
 • بودای بزرگ لشان یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری چین است و ابهت آن گردشگران را حیرت زده می کند.
 • عمر مجسمه ی بودای بزرگ لشان حدود ۱۳۰۰ سال است.
بودای بزرگ لشان از نمای پایین
photo by Arisha Wickramasinghe
نمای کلی بودای بزرگ لشان
photo by ongcheepeng

معرفی بودای بزرگ لشان | Leshan Giant Buddha

بودای بزرگ لشان نام مجسمه ای با ارتفاع ۷۱ متر است که در میان صخره کنده شده و چهره و پیکر بودا، بنیان گذار آیین بودا را به تصویر کشیده است. با توجه به تحقیقات باستان شناسان بودای بزرگ لشان در طی امپراتوری تانگ (سالهای ۷۱۳ تا ۸۰۳ میلادی) ساخته شده است.

این مجسمه ی فوق العاده هنوز هم در مکان اولیه ی خود قرار دارد و برای دیدنش باید به جنوب استان سیچوان چین رفت، کمی دورتر از شهر لشان در کوه امی (Emei)، بودای بزرگ لشان را خواهید یافت که مهم ترین جاذبه ی شهر لشان نیز محسوب می شود. مهم ترین نکته که باعث جذاب شدن این مجسمه و تفاوت آن با دیگر تندیس های بودا شده، عظمت آن است؛ طول سرش به تنهایی ۱۴.۷ متر و پهنای شانه اش تقریبا ۲۸ متر و عرض آن ۱۰ متر می باشد.

زمانی خارق العاده بودن این اثر زیبا را درمی یابید که تصور کنید مجسمه را در چند صد سال پیش ساخته اند اما با این حال هنوز هم از جمله جذاب ترین سازه های کهنی است که به دست بشر ساخته شده. علاوه بر بزرگترین مجسمه ی سنگی بودا، لقب بلندترین مجسمه ی دوران پیش از مدرن را نیز به این سازه ی هنرمندانه می دهند. این مجسمه آن قدر حیرت انگیز است که سازمان یونسکو، مجسمه و همه ی ناحیه ی جغرافیایی اطرافش را در فهرست خود ثبت کرده است این ثبت مهم در سال ۱۹۹۶ میلادی انجام گرفت. جالب است بدانید که این مجسمه با نام دافو (Dafo) نیز شناخته می شود.

درست رو به روی بودای بزرگ لشان رودی به نام مینجیانگ (minjiang) جاری است که زیبایی مجسمه و محیط اطرافش را دو چندان کرده، وجود همین رود باعث شده تا بازدیدکنندگان بتوانند هم از طبیعت زیبای منطقه استفاده کنند و هم با دیدن مجسمه در تاریخ سفری داشته باشند. بودائیان امروزی در چین عقیده دارند که مجسمه ی بودا نماد شادی و روشنایی است.

ابعاد اجزای مجسمه ی بودای لشان:

بودای بزرگ لشان به صورت نشسته ساخته شده و فقط طول قسمت روی پاهای آن ۸.۵ متر است یعنی تقریبا ۱۰۰ نفر می توانند روی پهنای پاهای این مجسمه قرار گیرند و شانه هایش آن قدر بزرگ هستند که روی هر یک از شانه هایش تقریبا به اندازه ی یک زمین بسکتبال است. شاید باورتان نشود اما بینی این مجسمه به تنهایی ۶ متر (۵.۶متر) طول دارد و هر یک از انگشتانش ۳ متر هستند و حتی یک نفر می تواند روی کوچک ترین انگشت بودا به راحتی بنشیند.

در ادامه بیشتر با بودای بزرگ لشان و تاریخچه و چگونگی ساختش آشنا خواهیم شد همچنان همراه ما باشید.

سر بودای بزرگ لشان و سیستم زهکشی
photo by Miloš Bazelides
مجسمه ی بودای لشان
پای مجسمه لشان از نمای بالا
کتیبه های اطراف جمسمه بودای لشان

تاریخچه ساخت بودای بزرگ لشان

امروزه کوه اِمی و مناطق اطرافش یکی از مهم ترین مکان های مذهبی برای بودائیان به حساب می آید زیرا مجسمه ی بودا توسط سلسله ی تانگ ساخته شد که یکی از مهم ترین حاکمان چین بودند و بدون شک آن ها این ناحیه را مقدس می دانسته اند. در کتب تاریخ کهن چینی درباره ی بودای بزرگ لشان اینگونه سخن گفته شده است:

کوه یک بودا است، بودا کوه است.

بنابر یافته های تاریخی باستان شناسان، ساخت این مجسمه از سال ۷۱۳ میلادی با رهبری راهبی به نام های تانگ (Hai Tong) آغاز شد. سازندگان این مجسمه اعتقاد داشتند که وجود بودایی با این عظمت باعث آرامش آب ها خواهد شد زیرا در آن زمان کشتی و قایق های زیادی بر اثر طوفان و ناآرامی آب ها در هم می شکستند و مردم تصور می کند که هیولای عجیبی درون آب ها وجود دارد که باعث کشته شدن اهالی می گردد. گروه ساخت و ساز های تانگ، شروع به ساخت مجسمه کردند اما در همان ابتدای کار با کمبود بودجه مواجه گشتند و نتوانستند ساخت مجسمه ی بودا را ادامه دهند، کار به جایی رسید که های تانگ دست از ساخت مجسمه کشید و در این رابطه گفت من با صداقت و تقوا شروع به کار کردم و نبود بوجه به کارم ضربه ی سختی زد. او آن قدر به ساخت این مجسمه علاقمند بود که گفت:

تخم چشم مرا بگیرید اما بودجه ی ساخت مجسمه را از من دریغ نکنید.

با همه ی این تفاصیل کار ساخت مجسمه متوقف شد تا این که های تانگ از دنیا رفت و شاگردانش پس از او در سال ۸۰۳ میلادی مجددا تصمیم گرفتند تا بودای بزرگ لشان را کامل کنند و در همین سال شروع به تکمیل مجسمه می کنند و بودای بزرگ لشان پس از ۹۰ سال ساخته می شود.

تاریخدانان بر این عقیده اند که سازنده ها سنگ هایی را که از کنده شدن مجسمه بر روی صخره حاصل می شد را داخل رودخانه می ریختند و همین کار آرام آرام باعث تغییر مسیر رود و آرام تر شدن آب ها شد و قاعدتا صدمه ی کمتری هم به کشتی و قایق ها وارد می گشت.

اینبار دیگر سازنده ها با کمبود بودجه مواجه نبودند به همین خاطر سعی کردند به بهترین شکل ممکن بودای بزرگ لشان را بسازند. آن ها سیستم زهکشی جالبی برای مجسمه تعبیه کردند که وظیفه ی آن هدایت آب باران بود. سازنده ها می دانستند که بارش باران به مرور زمان مجسمه را نابود می کند به همین خاطر سعی کردند تا جایی که امکان داشت آب با مجسمه برخورد نداشته باشد، این سیستم زهکشی هنوز هم موجود است.

گفته می شود تا سالها پس از تکمیل شدن این مجسمه آن را با چوب هایی محافظت می کردند به عبارت دیگر بر فراز آن چوب هایی قرار داده بودند تا مجسمه در برابر آفتاب و باران محافظت شود که این چوب ها امروزه وجود ندارند.

زمانی که مغول ها به چین حمله کردند یعنی حدودا زمانی که سلسله ی یوآن در حال سقوط بود متاسفانه مقداری از مجسمه بودای بزرگ لشان تخریب شد و بقیه ی آن هم در معرض نور و باران قرار گرفت که همین موضوع سرعت تخریبش را بالا برد اما با این حال هنوز هم این مجسمه پابرجاست و علاقمندان می توانند از دیدن آن لذت ببرند.

جالب است بدانید پرستش مجسمه های بودا و بخصوص میتریا (پایه ی آموزه های آخر زمان در دین بودیسم) بیشتر در طی قرون ۴ تا ۷ میلادی بود و بودائیان عقیده دارند مجسمه ی عظیم لشان الهام بخش ترین و نزدیک ترین مجسمه ی موجود به میتریاست.

بودای بزرگ لشان
photo by Stefan Putra Lionar

معماری و ساخت بودای بزرگ لشان

مطمئنا تنها نکته ای که باعث می شود گردشگران از سراسر دنیا به دیدار این مجسمه بروند معماری و شکل ظاهری خاص آن است. جنس این مجسمه تماما از سنگ می باشد به جز گوش های بودا که از چوب هستند و امروزه می توانیم گوش های مرمت شده ی آن را ببینیم. سازنده ها ابتدا گوش ها را ساخته اند و سپس آن ها را به مجسمه متصل نمودند.

اگر کمی دقیق تر به مجسمه ی بودا توجه کنید خواهید دید که او با موهایی فر و گره خورده به تصویر کشیده شده است، موهای او به رنگ سیاه می باشد و حدودا ۱،۰۲۱ فر روی سرش قرار دارد که به شکلی کاملا ماهرانه طراحی و ساخته شده اند.

مجسمه ی بودای بزرگ لشان تقریبا به اندازه ی یک ساختمان ۱۰ طبقه می باشد و اگر آن را ایستاده می ساختند قدش با مجسمه ی آزادی برابری می کرد. این اثر هنری آن قدر ماهرانه ساخته شده که هر کجای آن را که ببینید کاملا متقارن است. بدون شک اگر این مجسمه را از نزدیک ببینید شگفت زده خواهید شد زیرا کوچکترین انگشت این مجسمه نیز آن قدر بزرگ است که یک فرد بالغ به راحتی می تواند روی آن بنشیند.

از دیگر نکات جالب درباره ی این اثر فوق العاده این است که می گویند در سال های ابتدایی ساخت آن، بودا گوشواره هایی از جنس طلا به گوش داشت که امروزه وجود ندارد و مشخص نیست که گوشواره ها چگونه ناپدید شده اند.

آنچه که در این میان کسی روی آن تردید ندارد پدید آمدن اثری فوق العاده توسط راهبان چینی است، این پروژه آن قدر موفقیت آمیز بود که نام بودای بزرگ لشان را در اشعار، آهنگ ها و داستان های مشهور چینی به وفور می بینیم.

سیستم زهکشی و تخلیه آب در مجسمه بودای لشان:

همانطور که کمی پیش تر اشاره کردیم این مجسمه دارای سیستم هوشمندانه ی زهکشی برای مهار باران است از این لحاظ می گوییم هوشمندانه زیرا این سیستم در موها، گوش ها و قفسه سینه ی مجسمه پنهان شده است و آب را به گونه ای هدایت می نماید که قسمت داخلی مجسمه کاملا خشک باقی می ماند البته به دلیل این که مجسمه یکبار تخریب و دوباره بازسازی شد سیستم زهکشی آن به نسبت سیستم اولیه بسیار متفاوت است. این سیستم در ابتدا به گونه ای ساخته شده بود که تقریبا ۱۸ لایه در سطوح مختلف سر و گوش و گردن مجسمه می پیچید و نهایتا آب باران را به پایین مجسمه یا درون غارهای اطراف مجسمه بودا تخلیه می نمود. برخی عقیده دارند که همین سیستم زهکشی باعث ضد زلزله شدن این مجسمه نیز شده است اما هیچ مدرک معتبری در این زمینه وجود ندارد.

بودای بزرگ لشان در چین
photo by Suchet Suwanmongkol
بودای بزرگ لشان در چین

مرمت و بازسازی بودای بزرگ لشان

از زمان ساخت اولیه تا به امروز مجسمه ی بودای بزرگ لشان مرمت و بازسازی شده است؛ اولین بازسازی مهم این اثر در سال ۱۹۶۳ میلادی انجام گرفت؛ درست در زمانی که مجسمه تقریبا نابود شده بود، این بازسازی توسط دولت چین انجام پذیرفت و همین مرمت بود که باعث شد مجسمه ی بودا در سال ۱۹۹۶ میلادی در فهرست یونسکو جای گیرد.

در سال ۲۰۰۱ میلادی می گفتند هزینه ای که برای بازسازی این مجسمه خرج شد حدود ۴۰ میلیون دلار آمریکا بود که البته افراد زیادی این رقم را شایعه می دانند زیرا هیچ سندی از آن وجود ندارد. اما بازسازی هایی که تا به امروز انجام شده کافی نیست و دولت چین قصد دارد باز هم به مرمت این سازه بپردازد.

پای بودای بزرگ لشان

تفریحات و گردش در کنار مجسمه بودای لشان

از مهم ترین تفریحات گردشگرانی که به قصد دیدن مجسمه ی بودای بزرگ لشان به این ناحیه می آیند عکاسی با این غول بزرگ است آن ها با شور و شوق از پلکان بالا می روند تا مطمئن شوند خوب مجسمه را برانداز کرده اند، اینجا اغلب هوا خوب است و برای گردشی یک روزه کاملا مناسب می باشد.

اگر به تصاویر با دقت بیشتر نگاه کنید خواهید دید که علاوه بر عظمت مجسمه که مهم ترین ویژگی آن است در اطراف آن، مجسمه های کوچکتری از بودا و اشخاص مهم در این دین به چشم می خورد. علت این موضوع عقاید خاص پیروان بوداست؛ آن ها گمان می کردند که وجود چنین مجسمه ی عظیمی نشانه ی لطف خدایان به آن هاست به همین خاطر مجسمه های کوچک تری در کنار بودای بزرگ لشان ساختند تا قدردانی خود را از این نعمت بی نظیر اعلام کنند.

علاوه بر بوداهای دیگر، مجسمه ی های تونگ سازنده ی اولیه ی این مجسمه نیز در کنار بودای بزرگ ساخته شده است تا یادواره ای باشد برای خدمات بزرگ این فرد به دین بودا.

همانطور که اشاره کردیم این مجسمه داخل یک صخره ی بزرگ کنده شده به همین خاطر گردشگران برای دیدن مجسمه از زوایای مختلف باید از پلکان مارپیچی که روی صخره تعبیه شده بالا بروند که این کار به خودی خود گردشی بسیار جالب است زیرا در طی بالا رفتن از این صخره و تماشای مجسمه ی بودا، کتیبه های گوناگونی نیز به چشم می خورند. حتی کتیبه هایی هم به زبان فارسی از حکام منطقه ی بابل در این مکان دیده می شوند، توصیه می کنیم در بازدیدتان از مجسمه ی بزرگ لشان خوب به اطراف دقت کنید. این مجسمه آن قدر ماهرانه ساخته شده که حتی ناخن ها و همه ی اجزای صورت بودا را به بهترین شکل نشان می دهد.

اما زیبایی های این مجسمه تنها به ظرافت مجسمه و عظمت آن محدود نمی شود بلکه گردشگران می توانند با بالا رفتن از پلکان به تراسی زیبا برسند و از آن جا مناظر را تماشا کنند و یا از غارها و حفره های داخل صخره ها دیدن نمایند. علاقمندانی که از پلکان اطراف مجسمه بالا می روند می توانند در طی آن از مقبره ی بزرگان دینی و سیاسی مثل سلسله های هان و تانگ یا معابد کوچک بودائیسم را مشاهده کنند.

جالب است بدانید که در نزدیکی این مجسمه پارک مجزایی وجود دارد که در آن انواع مجسمه های بودا و معابد و مقبره ها قابل مشاهده است در این پارک حدود ۳۰۰۰ مجسمه وجود دارد و برای گردشگران بسیار جذاب می باشد اما به دلیل این که بتوانیم بهتر و کامل تر به معرفی این پارک بپردازیم آن را در مقاله ای جداگانه و در آینده توضیح خواهیم داد.

راز و نیاز در کنار مجسمه بودای لسان
پلکان کنار مجسمه بودای لشان
سر مجسمه بودای لشان
سر بودای بزرگ لشان از نمای نزدیک
photo by Neil Clarke

امکانات رفاهی در اطراف مجسمه بودای لشان

به دلیل این که مجسمه ی لشان از محبوب ترین دیدنی های چین است و سالانه توریست های زیادی برای دیدن آن به استان سیچوان می روند  امکاناتی هم برای رفاه بیشتر گردشگران در اطراف این مجسمه قرار گرفته که در این قسمت به آن ها می پردازیم:

 • پلکان: برای دیدن مجسمه از نمای بالا گردشگران علاقمند باید از پلکانی سنگی بالا بروند. این پله ها در اغلب مکان ها سایبان دارند تا توریست ها را از آفتاب و باران محافظت نمایند همچنین دارای نرده های محافظ نیز هستند.
 • فروشگاه: در اطراف مجسمه دستفروشانی با گاری های کوچکشان فعالیت می کنند و به توریست ها غذا، نوشیدنی و سوغات عرضه می کنند.
 • آب آشامیدنی: گردشگران می توانند آب آشامیدنی را به صورت بطری در محل خریداری نمایند.
 • تابلوهای راهنما: به دلیل این که مجسمه لشان برای چینی ها و همچنین بودائیان هم از لحاظ تاریخی و هم مذهبی مهم است به همین خاطر در پایه ی مجسمه تابلوهای راهنما وجود دارد که تاریخچه ی مجسمه را بیان می کند و همچنین گردشگران را به مسیر مورد نظرشان راهنمایی می نماید.
 • قایق: گردشگران می توانند از قایق به عنوان وسیله ی نقلیه برای رسیدن به مجسمه بودا استفاده نمایند یا برای تفریح و سرگرمی در اطراف مجسمه ی لشان قایق سواری نمایند.
 • عکاس: افرادی که دوربین مناسب همراه ندارند می توانند از عکاسانی که در محل حضور دارند بخواهند تا از آن ها عکس یادگاری بگیرد این عکس ها در محل نیز چاپ می شوند.

به طور کلی در این ناحیه امکانات و تفریحات خوبی وجود دارد اما از یاد نبرید که به دلیل شهرت زیاد این مجسمه اغلب مواقع در زمان بازدید با ازدحام جمعیت رو به رو خواهید شد زیرا همه ی توریست ها باید از پلکان بارید بالا بروند و این کار کمی دشوار خواهد بود.

مجسمه بودای لشان
تابلوهای راهنما در مسیر مجسمه لشان

بهترین فصل سفر 

همانطور که احتمالا تا به اینجا متوجه شدید منطقه ای که بودای بزرگ لشان در آن قرار دارد باران زیاد می بارد بنابراین باید خوب دقت کنید که چه زمانی را برای بازدید انتخاب می کنید، به همین خاطر در اینجا به بررسی آب و هوا در فصول مختلف در لشان می پردازیم:

بهار: اغلب مواقع باران بهاری می بارد و محوطه ی مجسمه لشان مه آلود اما زیبا و دلفریب است.

تابستان: هوا در تابستان کمی شرجی است اما باز هم برای بازدید مناسب می باشد و اگر لباس خنک بپوشید بازدید لذت بخشی خواهید داشت.

پاییز: تا پایان آبان ماه هنوز آب و هوا برای بازدید از این مجسمه مناسب می باشد.

زمستان: از آذر تا فروردین را برای بازدید از مجسمه ی لشان پیشنهاد نمی کنیم زیرا اغلب درختان بدون برگ هستند و هوا نیز سرد می باشد و به دلیل این که یکی از جنبه های مهم بازدید از این مجسمه لذت بردن از طبیعت است زمستان مناسب نیست.

بهترین زمان بازدید از مجسمه بودای بزرگ لشان را بین ماه های مارس تا نوامبر (فروردین تا آذر ماه) می دانند زیرا گل ها در این زمان شکوفا می شوند و هوا بسیار دلپزیر می گردد و این ناحیه برای تماشای طلوع و غروب خورشید بسیار مناسب می گردد.

بودای بزرگ لشان و مناظر اطراف

مسیر و هزینه

حال که با مجسمه ی حیرت انگیز بودا در چین آشنا شدیم در این بخش به بررسی چگونگی رسیدن به آن می پردازیم. اگر علاقمند هستید از وسایل نقلیه ی عمومی استفاده نمایید، می توانید به وسیله ی قطار، اتوبوس و قایق به سوی این مجسمه بروید.

با قطار:

می توانید از شهر بزرگ چنگدو (Chengdu) سوار قطارهای پر سرعت شوید. باید قطاری را انتخاب کنید که به سوی لشان (Leshan) می رود اما باز هم پس از رسیدن به لشان باید سوار اتوبوس های شماره ۳ شوید تا به مجسمه ی بزرگ لشان برسید.

اتوبوس:

مسافت بین شهرهای چنگدو و لشان حدودا ۱۶۲ کیلومتر است علاقمندانی که دوست دارند با اتوبوس به دیدار مجسمه بودای بزرگ لشان بروند باید به ایستگاه چنگدو زینانمن (Chengdu Xinnanmen) رفته و سوار اتوبوس های سریع السیر شوند سپس در ایستگاه سیوبا (Xiaoba) در لشان پیاده شوند و از آنجا با سوار شدن بر اتوبوس های ششماره ۱۳ به مجسمه بزرگ لشان برسند.

هزینه اتوبوس های ۳ و ۱۳ تقریبا ۱ یوان (حدود ۵۰۰ تومان) می شود.

کشتی:

همه روزه کشتی های زیادی به سوی مجسمه ی بودای لشان رهسپار می شوند شما از شهرهای ایبلین، لوجو و چونگ کینگ می توانید به وسیله ی کشتی به سمت مجسمه بودای بزرگ لشان بروید.

هواپیما:

نزدیک ترین فرودگاه به مجسمه بزرگ لشان فرودگاه بین المللی چنگدو است که حدود ۱۵۰ کیلومتر از مرکز شهر چنگدو فاصله دارد شما می توانید از هواپیما استفاده کرده و به این فرودگاه بروید و سپس به وسیله ی قطار، کشتی یا اتوبوس به سوی مجسمه بزرگ لشان رهسپار شوید.

*سفر در زمستان:

اگر زمستان را برای بازدید از مجسمه ی بودای بزرگ لشان انتخاب نموده اید باید بدانید که آب رودخانه ها در این فصل بسیار کم می شوند در این صورت احتمالا برای قایق سواری دچار مشکل خواهید شد پیشنهاد می کنیم از جزیره ی لابل (rubble island) استفاده کنید و از آن جا به سوی مجسمه بروید البته ممکن است سطح آب آن قدر پایین بیاید که حتی از این راه هم مجبور شوید حدود ۲۰۰ متر را پیاده طی کنید اما مناظر آن قدر زیباست که شما را سرگرم خواهد کرد.

می توانید از لابل به جنوب شهر بانک (bank) بروید که تنها ۱ یوآن (حدود ۶۰۰ تومان) برای شما هزینه در بر خواهد داشت، درست است که این مناطق جزو مناطق معروف توریستی نیستند اما تفریح و گردش در آن ها لذتبخش خواهد بود.

اگر هم ترجیح می دهید به وسیله ی اتومبیل شخصی خودتان به دیدار این مجسمه روید کافی است از آدرس زیر یا نقشه ی کارناوال استفاده نمایید.

آدرس: چین، سیچوان، لشان، شیدنانگ.

.Address: Shizhong, Leshan, Sichuan, China

هزینه بلیت و ساعات بازدید بودای بزرگ لشان

برای بازدید از مجسمه بزرگ لشان باید بلیت تهیه نمایید که هزینه های آن به شرح زیر است:

بزرگسالان:

۹۰ یوان (حدود ۵۴ هزار تومان)

سالمندان و دانش آموزان:

۴۵ یوان (حدود ۲۷ هزار تومان)

ورود به تراس:

۲۰ یوان (حدود ۱۲ هزار تومان)

ساعات بازدید:

آوریل و اوایل اکتبر (اواسط فروردین تا اوایل آبان): ۷:۳۰ – ۱۸:۳۰

اکتبر تا مارس (اواخر آبان تا اوایل فروردین): ۸:۰۰ – ۱۷:۳۰

بازدید از مجسمه بزرگ لشان

مجسمه بودای بزرگ لشان را در ویدیو تماشا کنید

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*